Teljes napfogyatkozás 2017. USA
A szokásos figyelmeztetés: A totalitás fázisát kivéve szűrőfólia nélkül ne nézz a napba, pláne ne távcsővel!
Hely, idő
2017. augusztus 21. Észlelési hely Beatrice, NE, USA. A városhoz közeli nemzeti parkban (Homestead National Monument of America) nagyon jól felkészültek, több ezren figyelték itt a napfogyatkozást (Bill Nye volt a sztárvendég). Külön területet biztosítottak a távcsöveseknek, így nem kellett az állványt félteni.
Az észlelési hely koordinátája: 40.28543 N, S,96.83085 W.
A totalitás sávja jól látható Xavier M. Jubier google térképén.
Pickrell, NE volt a B-tervünk.
Felszerelés
A legtöbb kép a következő felszereléssel készült (ahol nem, ott külön jelzem):- Állvány: EQ-3. Ellensúlynak vízzel töltött műanyag flakonokat használtam. Nem túl meglepő, de sokkal kényelmesebb volt ezt az állványt használni (Napot megkeresni, Napot követni), mint a fényképezőgépállványt a 2006-os törökországi napfogyatkozáskor. Ez az állvány szétszerelve éppen elfér egy elég nagyméretű keményoldalú bőröndben (a bőrönd többi része pedig tele lesz a többi felszereléssel). Én az állványt lemérve vettem a bőröndöt, lehet, hogy szerencsésebb lett volna a meglévő bőröndöket lemérve venni az állványt.
- Távcső: SkyWatcher Makszutov-Cassegrain 102/1300.
- A gyári keresőtávcső helyett egy saját készítésű napkeresőt használtam.
- Fényképezőgép: Pentax K-70 (APS-C digitális gép)
- A távcsővet egy T2-K bajonett adapterrel csatlakoztattam a fényképezőgéphez (T2-adapter létezik az összes ismertebb fényképezőgéptípushoz), így lényegében egy 1300mm-es F/12.7 fényerejű teleobjektívval fényképeztem. Az előzetesen vártaknak megfelelően kb. 12mm-es a szenzoron a nap képe. Ez eléggé közel van az APS-C szenzor méretéhez (23.6 x 15.8 mm).
- Filter: Baader Astrosolar OD 3.8.
- A képeket vezetékes távkioldóval (JJC TM-PK1) készítettem, hogy minél kevésbé mozduljon be a gép.
- A fényképezőgéphez vettem tartalék akkumulátort, ezt teszteltem is előtte, hogy lássan mennyire bírja a terhelést. Általánosságban igaz szerintem, hogy az összes elemmel, akkumulátorral működő elektronikai eszköznél teljesen feltöltve, tartalékkal készülve érdemes menni.
- Sajnos az esővédő nejlonszatyor is fontos része lett a felszerelésnek.
A kontaktusok idejének kiszámolásához az androidos Eclipse Calculator 2 programot használtam, ami a mobiltelefon GPS jele alapján számolja ki a kontaktusok idejét. A program nagy segítség, főleg ha nem teljesen tudjuk előre a pontos észlelési helyet.
Szűrőfólia
A totalitást leszámítva a nap fényképezéséhez mindig szűrőfóliát kell használni. Én a 2016-os napfogyatkozáshoz készített szűrőimet használtam mivel jó állapotban voltak még.
A szűrőkben német Baader Astrosolar fóliát van, amit a gyártó oldaláról vásároltam. Vettem OD (=Optical Density) 5.0-ás és OD 3.8-as fóliát is, végül a 3.8-assal fényképeztem. OD 3.8 azt jelenti, hogy a fény 103.8-ad (=1/6309) része jut át a fólián.
A szűrők egy youtube videóban bemutatott módszerrel készültek:
Külön felhívnám a figyelmet a nagyon szép figyelmeztető matricákra! A szűrőket műanyag konyhai dobozokban lehet legegyszerűbben szállítani.
Részleges fázis
Eredetileg OD 3.8-as szűrőt, ISO 100-at és 1/1250 expozíciós időt szerettem volna használni, az első képen (az első kontaktus előtt kb. 1 órával készült) látható ez a beállítás. Ahogy egyre több volt a felhő, egyre érzékenyebb ISO-ra, egyre hosszabb záridőre váltottam.
Amikor vastagabb lett a felhőréteg, szűrő nélkül is fényképeztem, itt többnyire ISO 100, 1/6000 beállításokkal.
Volt időszak amikor a felhő miatt semmi sem látszott. Az sem sokkal jobb, amikor a felhő vastagsága miatt szűrő nélkül túl sok a fény, szűrővel túl kevés a fény.
A folyamatosan változó fényviszony miatt persze sok rossz kép
készült, a túlexponáltak menthetetlenek, az alulexponáltak azért
használhatóak. A fenti képek többségénél is digitálisan javítani
kellett (imagemagick: convert -auto-level
).
A nap igen gyorsan kimegy a látótérből, ráadásul a felhők miatt néha újra meg kellett találni, a saját gyártású napkereső igen jól bevált.
A képek színét leginkább az befolyásolja, hogy milyen szűrőt
használunk. A RAW feldolgozás során úgy állítottam be a
színhőmérsékletet, hogy a Nap képe fehér legyen (ufraw-batch
--temperature=5500 --green=1.3
). A szűrő nélkül készült
képeknél más green értéket kellett használni (ufraw-batch
--temperature=5500 --green=1.0
). A színkülönbség egyébként
segít (a záridő, ISO mellett) abban is, hogy utólag el lehessen dönteni,
szűrővel készült-e egy kép.
Totalitás, napkorona
A totalitás alatt a napkorona látható a képeken. Az APS-C szenzornál (ezzel a távcsővel) szinte teljesen tele van a kép, így kevésbé látszik a napkorona mint a korábbi full frames (filmes) fényképeimen.
A felszerelés ugyanaz mint a részleges fázisnál, de természetesen ilyenkor szűrőt nem kell használni.
Expozíció-sorozatot lőttem ⅓ fényértéklépésekkel 1/6000 másodperctől 1/8 másodpercig két különböző ISO értékkel: ISO 100-zal és ISO 1000-rel. A képek rettentő alulexponáltak lettek, nem is értem, hogy a felhők miatt miért nem váltottam magasabb ISO értékre. Az alulexponálás előnye viszont, hogy a napkitörések (a rózsaszín foltok) jobban látszódnak.
Igen hasznos a gép 5 képből álló expozíciósorozata, így a sorozatok 30 képét 6 exponálással el lehet készíteni.
Az alapvetően szinte teljesen feketének tűnő képeket
imagemagickkel feljavítva (convert -contrast-stretch
60%x0.05%
) elég sok részletet lehet visszanyerni. A 4-5
fényértéknyi világosítás miatt persze elég zajosak a képek.
Készítettem sorozatfelvételt is azonos beállításokkal, ebből készült az indokolatlan animgif. A 7 képnél többet kellett volna csinálni, persze lehet, hogy sokkal egyszerűbb lett volna videót készíteni.
Most is próbáltam a képeket feljavítani a Pellett módszeréhez hasonló scriptemmel, de nem működött rendesen a script az alulexponált képekkel.
Baily-féle gyöngyfüzér
Ahogy a hold egyre nagyobb részt takar ki a napból, egy idő után már csak a hold völgyein süt keresztül a nap, ilyenkor a látvány egy pillanatonként változó gyöngyfüzérhez hasonlít.
Ezeknél a képeknél sem kell szűrőt használni. ISO 1000 mellett 1/250 expozíciós időt használtam. Sorozatot lőttem, a harmadik kontaktus 24 képe 12 másodperc alatt készült. A fenti képen a sorozat természetesen digitálisan van összeillesztve.
Bár elvileg másodperc pontossággal kiszámítható a második és harmadik kontaktus ideje, azért nem olyan egyszerű elkapni a pillanatot. Digitális gépen persze bátran lehet jó sok képet készíteni, ha a nap nem mászik ki a képből, akkor nem lesz baj. A sorozat további előnye, hogy nagyon szépen látszik a kép gyors változása. A képeket elemezve látszik, hogy túl korán fényképeztem, a kontaktus pillanata előtt betelt a fényképezőgép puffere, így lelassult a sorozatfelvétel.
A két próbálkozási lehetőség van, a második kontaktus képei a felhők miatt használhatatlanok lettek.
Ezeknél a képeknél látszik leginkább, hogy nem teljesen sikerült a távcső élességét beállítani, a vastag felhőréteg sem segített.
Gyémántgyűrű
A harmadik kontaktusnál sikerült a gyémántgyűrűt lefényképezni. A beállítás ugyanaz volt, mint a Baily képeknél: ISO 1000, 1/250. A felhők itt sem segítettek, és a nap majdnem kimászott már a képből.
Állvány nélkül
Felmerülhet a kérdés, milyen képet lehet készíteni állvány nélkül (hihetetlen, de vannak akik nem szeretnének a világ túlsó felére több állványt is elvinni). Az első kép a részleges fázis alatt, a második a totalitás alatt készült kézből egy kicsi Pentax Q-S1 géppel alap zoom objektívvel. A képet a barátnőm készítette, aki végig hasznos segítő volt a napfogyatkozás során.
Az első képen különösen jól látszik a rengeteg felhő, de azért némi keresés után megtalálható a nap is.